Ne edinmek istediğini güya seçene kadar esasen yaptığın aylaklık ne kadar kıymetli olanı ifsadediyor, bi'bilsen!

Şuncağız bir kenar/duvar size basit ve kolay bir işçiliğin mahsulü imiş gibi mi geliyor? Hayır, öyle gelmemeli. Çünkü aksine… 7 cm genişliğinde 8 mm kalınlığında ve 40 cm uzunluğunda üç tane tahtayı, 7 cm genişliğinde 39 cm uzunluğunda 15 mm kalınlığında iki tane tahtayı, 7 cm genişliğinde 54 cm uzunluğunda iki tane daha tahtayı elle çalışarak hazırlamak, yani; onları taslak biçilmiş 4 tane 1 m uzunluğunda 25 mm kalınlığında 10 cm genişliğinde keresteden önce rendeyle eğrilerini tesviye, fazlalık fireleri içindeyken testereyle biçme, son ölçülerine rendeyle indirme, yine rendeyle lambalarıya zıvanalarını açma, nihayet çatma açılarına testereyle getirme işleri tam 8 saatlik meşguliyeti gerektirmiştir. Ve akabinde çatılacak, gerekli yerlerinden tutkallanacak, üç kademe zımparalanacak, yağlanacak, macunlanacak, iki kademe zımparalanacak. Bunlar 4 saatlik meşguliyet gerektirecek. Bu şekilde 5 tane daha kenar/duvar yapılacak ki bazı tasarruflu işleyiş sayesinde toplamda 6 gün harcanacak. Meydana çıkan dört kenar/duvardan üçü için köşelerinden bağlamak için 12 tane geçme kırlangıç zıvanaları açılacak. Çatkı yüzleri tutkallanacak ve kırlangıç zıvanalar çakılacak. Duvarlardan birisi açılır-örtülür kapak olmak üzere işlenecek, yerine menteşeyle asılacak. Bu çatma işi yarım günü alacak. Son olarak bir daha yağlanacak, yarım gün beklenecek, gün sonunda ince zımparayla perdahlanacak. 7. günün sonunda müşterisine teslim edilmeye hazır bir dolap meydana çıkmış olacak. Eğer dolabın ölçüleri her cihetten iki kat büyük olacaksa 2 gün, daha iki kat büyük olacaksa bir 2 gün diye diye ekleyin meşgale süresini siz.

Fakat ne lüzum var bu zahmete diyor yenideki marangozlar. Güya marangozlar…

Sırf siz en az bir hafta onu mu alayım, ay yoksa şunu mu alayım diyerek aylaklık edebilesiniz diye sürekli geliştirilen makinaları edinmek için yırtınan sözde marangozların, yine bu yolda sürekli imal edilen ve uyduruk uyduruk çatılan sunta, mdf falan lafta tahtalardan bir kişinin 2 saatte peydahladığı dolapları satın almaktasınız.

Peki sadece bir saatcik düşündükten sonra bana şu ebatlarda, şu ağaçtan yapılmış, şu amaçlara hizmet eden bir dolap lazım deseniz bir marangoza ve sizin aylaklık ederek harcayacağınız 1 haftayı, 2 haftayı o marangoz kullansa; o kadar zaman harcamanın kıymetiyle kıymetlenmiş önemi haiz bir eşyayı yaptırsanız; insanca bir iş yapmış olmanın hazzını ömrünüz boyunca yaşasanız evla değil mi?